Deklaracja VAT-26 (1) druk do pobrania, czyli jak zgłosić samochód do urzędu skarbowego

Jak wrzucić w koszty działalności samochód osobowy? Czy można to zrobić z samochodem prywatnym, czy dotyczy to wyłącznie auta firmowego? Do czego służy deklaracja VAT-26, której druk został załączony do niniejszego artykułu – oraz jak ją wypełnić?

Istnieją dwa sposoby rozliczania pojazdu w ramach działalności gospodarczej. Pojazd (również skuter, patrz niżej) można zakupić w całości na firmę. W takiej sytuacji możliwe jest zamortyzowanie jego zakupu w ramach działalności.

>>> ZOBACZ: Skuter na firmę [zbiór artykułów]

Jeśli firma prowadzi kilometrówkę (ewidencję przebiegu pojazdu), możliwe jest również odliczenie 100 procent VAT z kosztów zakupu (wspomniana amortyzacja), kosztów eksploatacyjnych oraz kosztów paliwa.

Możliwe jest też wciągnięcie do potrzeb działalności pojazdu (samochodu, motocykla, skutera) prywatnego, użytkowanego również poza prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji możliwe jest odliczanie 50 procent kosztów paliwa.

Niezależnie od wyboru formy rozliczenia, konieczne jest złożenie formularza VAT-26 (1) – patrz niżej.

Jak zgłosić samochód lub skuter do urzędu skarbowego

Aby możliwe było rozliczanie kosztów pojazdu, konieczne jest złożenie formularza VAT-26 (1) do urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od momentu zaistnienia pierwszego kosztu związanego z pojazdem (zakup, renowacja, zakup paliwa itd.).

>>> VAT-26 (1) druk PDF

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,