Podatnik VAT a sprzedaż dla osób fizycznych. Jak wypełnić deklarację VAT-7?

Gdy jesteś podatnikiem VAT – tj. rozliczasz się z podatku VAT i regularnie składasz deklaracje VAT-7 – możesz prowadzić sprzedaż produktów osobom fizycznym. Jeśli robisz to często, wiesz, że powinieneś wyposażyć się w kasę fiskalną. A co, jeśli robisz to sporadycznie? Jak wtedy wypełnić deklarację VAT-7?

Załóżmy, że firma prowadzi działalność usługową w segmencie B2B. Jej właściciel wystawia faktury, rozlicza podatek VAT, sytuacja jest jasna.

Co się jednak stanie, gdy usługę zechce zakupić osoba fizyczna?

Podatnik VAT i sprzedaż osobie fizycznej – jak to rozliczyć?

Przy prowadzeniu dużej sprzedaży osobom fizycznym, konieczne jest rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej. Limitem jest tutaj 20 000 złotych obrotu, czyli niewiele. Istnieją też usługi, w wypadku których stosowanie kasy fiskalnej konieczne jest od początku. Należy do nich m.in. fryzjerstwo, usługi medyczne, mechanika samochodowa.

>>> Zmiany w VAT od lipca 2015: zobacz druki nowych deklaracji VAT-7K, VAT-7

Poniżej 20 000 złotych obrotu (rocznie) możliwa jest sprzedaż osobom fizycznym bez paragonu. Jeśli klient życzy sobie dokumentu sprzedaży, wtedy firma wystawia mu fakturę, ale nie jest to działanie obowiązkowe.

A jak należy rozliczyć taką sprzedaż? To już proste: kwota, za którą sprzedajemy produkt lub usługę to kwota brutto, wraz z podatkiem VAT. Należy zatem obliczyć, jaką jej część stanowi podatek VAT, a następnie z tego podatku się rozliczyć, tj. oddać go urzędowi skarbowemu.

Naszym przychodem jest kwota netto.

Przykład

Jeśli sprzedajemy wytwarzaną ręcznie maskotkę i wraz z opłatą za przesyłkę pobieramy od klienta 50 zł, to naszym przychodem jest kwota 40,65 zł. Jeśli to nasz jedyny przychód w tym miesiącu, urzędowi skarbowemu oddamy 10 zł podatku VAT (podatek na deklaracji VAT-7 zaokrąglamy do pełnych złotówek).

[Głosów:1    Średnia:1/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,