Podzielona płatność, VAT od razu na konto US – nowy pomysł MF

Ministerstwo Finansów ma pomysł na uszczelnienie systemu wyłudzeń z VAT. Płatność za faktury VAT ma być podzielona, kwota VAT będzie trafiać na odrębne konto bankowe, którym zarządzać będzie urząd skarbowy.

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności to odpowiedź na wyłudzenia VAT-u przez nieuczciwych przedsiębiorców. Firmy analityczne szacują, że rocznie z powodu wyłudzeń VAT-u tracimy około 40 miliardów złotych.

Podzielona płatność – nowy pomysł MF w skrócie

Podatek VAT ma trafiać na osobne konto. Pieniądze będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie jako płatność VAT na rzecz innego podmiotu lub też jako oddanie należnego VAT urzędowi skarbowemu.

Jak działa podzielona płatność?

Mechanizm podzielonej płatności z założenia jest prosty: pieniądze za towar zostaną podzielone na dwie części – 1/ faktyczną opłatę za towar (kwota netto) oraz 2/ podatek VAT.

>> Opole 2017 – jeśli wygrają nieznani wykonawcy, zwyciężą widzowie

O ile opłata za towar będzie mogła trafić na konto innego przedsiębiorcy, o tyle podatek VAT musi zostać przelany na „konto VAT”. Pieniądze z tego konta zostaną zablokowane przez urząd skarbowy, a ich przelew możliwy będzie wyłącznie na inne konto VAT lub też na konto urzędu skarbowego w celu oddania państwu należnego podatku.

Jak odzyskać pieniądze z konta VAT?

Do odzyskania pieniędzy z konta VAT potrzebne będzie każdorazowe zawnioskowanie o ich uwolnienie. To urzędnik zdecyduje, jaką kwotę można bezpiecznie oddać podatnikowi, żeby nie uszczuplić budżetu państwa.

Podzielona płatność – obowiązek czy nie?

Ministerstwo Finansów deklaruje, że mechanizm podzielonej płatności będzie dobrowolny. Urzędy miałyby jednak zachęcać do zastosowania go na przykład przyspieszając czas zwrotu należnego podatku VAT. Podatnik czekałby na swoje pieniądze nie 60 dni, a tylko 25.

>> PDF AKTYWNY VAT-7 (17) do pobrania za darmo [kwiecień 2017]

Podzielona płatność – od kiedy?

Mechanizm podzielonej płatności ma wejść w życie z początkiem 2018 roku. Aktualnie projekt znajduje się w fazie konsultacji publicznych.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów, podzielona płatność w 2021 roku pozwoliłaby na uzyskanie dodatkowych 8,5 miliarda złotych z podatku VAT. Dziś pieniądze te wyciekają z budżetu i trafiają do kieszeni wyłudzaczy VAT.

Podzielona płatność – opinie

Pierwsze opinie przedsiębiorców nie są zbyt optymistyczne. Mechanizm podzielonej płatności wymusza dwukrotne zwiększenie liczby przelewów (odbiorca + US) za fakturę. Przy dużej liczbie transakcji może to znacząco podnieść koszty obsługi księgowej.

Właściciele firm obawiają się również, że ich pieniądze będą zamrażane w oczekiwaniu na decyzję urzędnika – zamiast pracować na korzyść firmy. Wiele firm traktuje bowiem należny urzędowi skarbowemu VAT jako krótkoterminową pożyczkę z zerowym oprocentowaniem. Wiadomo, że trzeba będzie go oddać, ale w tym czasie może wypracować dodatkowe pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,