Praca na mozie. Przepisy BHP dotyczące pracy przy dużych mrozach

W Polsce panują siarczyste mrozy, IMGW publikuje kolejne alerty dotyczące niskich temperatur. Jak Kodeks Pracy reguluje kwestię pracy na mrozie? Oto wyjaśnienia.

Pracownicy, którzy wykonują pracę na dworze, muszą otrzymać ciepłe napoje i posiłki. W pomieszczeniach biurowych temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni.

Praca na mrozie a przepisy BHP. Co musi zapewnić pracodawca przy dużym mroziePraca na mrozie a Kodeks Pracy

Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni (nie minus dziesięciu, lecz dziesięciu), pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom ciepłych napojów oraz posiłków regeneracyjnych.

W wypadku mrozu pracodawca musi zapewnić pracownikom pomieszczenie do ogrzania się, a jeśli nie jest to możliwe, powinien dostarczyć na miejsce pracy źródła ciepła – na przykład koksowniki.

>>> Sennik: ZAĆMIENIE SŁOŃCA – interpretacja snu o zaćmieniu

Kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom źródeł ciepła, mają oni prawo do opuszczenia miejsca pracy. Muszą o tym jednak poinformować przełożonego.

Praca w biurze a mrozy

Niskie temperatury rzadko kiedy mają wpływ na funkcjonowanie biura. Pracodawca musi jedynie sprawdzać, czy temperatura nie spada poniżej 18 stopni. Kiedy temperatura spadnie poniżej 18 stopni, wtedy konieczne jest dodatkowe dogrzewanie biura.

Praca na mrozie a Kodeks Pracy – PRZEPISY

Szczegóły dotyczące pracy na mrozie określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.)

[Głosów:2    Średnia:2/5]
Tagi: , , , , , , , ,