Praca w upalne dni 2016: pracownik może odmówić pracy, pracodawca musi dostarczyć napoje – SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY:

Pod koniec czerwca 2016 roku do Polski przywędrowała fala upałów. Co prawo mówi o pracy w upalne dni? Czy praca w upał może zostać przerwana na życzenie pracownika?

Praca w upał 2016 a przepisy BHP

Jakie są obowiązki pracodawcy zgodnie z kodeksem pracy? Zobacz odpowiedzi na te pytania:

Badania efektywności pracowników pokazują, że podczas upałów wydajność pracy spada o parędziesiąt procent (15-25 procent). Dlatego w dobrze pojętym interesie firmy jest zadbanie o komfort pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w upalne dni.

W wielu wypadkach wystarczą wentylatory wymuszające ruch powietrza, chociaż optimum komfortu zapewni tylko sprawnie działająca, czysta klimatyzacja.

Praca w upale i napoje – co mówią przepisy BHP:

Zgodnie z przepisami BHP, w upalne dni pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikom chłodne napoje. Z reguły jest to woda źródlana lub mineralna, niegazowana lub niegazowana i gazowana, do wyboru.

Z rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dn. 26 września 1997 r. (paragraf 112) wynika, że woda zdatna do picia musi znajdować się nie dalej niż 75 metrów od stanowisk pracy.

Praca w upały powyżej 25 / 28 stopni

Nadchodzące wysokie temperatury oznaczają, że praca staje się pracą w upalne dni w szczególnie uciążliwych warunkach, czyli przy temperaturze powyżej 25 stopni (praca na otwartej przestrzeni) lub powyżej 28 stopni (praca w pomieszczeniach zamkniętych).

Gdy mamy do czynienia z pracą w szczególnie uciążliwych warunkach, pracodawca, oprócz zimnej wody do picia, jest zobowiązany dostarczyć pracownikom napoje wzbogacone o witaminy i sole mineralne.

Czas pracy w upały

Gdy warunki są wyjątkowo trudne, pracownik może odmówić kontynuowania pracy. Musi jednak o swym zamiarze poinformować pracodawcę.

Jednak od tak radykalnego kroku dużo rozsądniejsze jest „przetrzymanie” lub zmodyfikowanie godzin pracy. Możliwe jest na przykład przesunięcie obowiązków na godziny wcześniejsze albo późniejsze, a także częstsze organizowanie przerw.
Podstawa prawna: par. 112 rozporządzenia MPiPS z dn. 26 września 1997, rozporządzenie RM z dn. 28 maja 1996 r.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,