Składki ZUS 2015 r. dla nowych firm

W 2015 roku początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych składek ZUS. Jest to tzw. „mały ZUS”, który większość właścicieli firm może opłacać przez dwa lata od momentu uruchomienia działalności gospodarczej. Oto wysokość składek:

Preferencyjne składki ZUS 2015 (tzw. „mały ZUS”)

 • Ubezpieczenie społeczne 2015: 166,79 zł
 • Ubezpieczenie zdrowotne 2015: 279,41 zł

Podane w tekście składki obowiązują od kwietnia 2015 roku i zawierają ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe, których opłacanie zalecamy. Nie jest natomiast konieczne (ani przydatne) opłacanie Funduszu Pracy.

>>> Mały ZUS w 2016 r. – wzrost przynajmniej o 9,54 zł

Aktualną wysokość kwot można oczywiście sprawdzić na stronach ZUS:

Źródło: ZUS

[Głosów:1    Średnia:1/5]
Tagi: , , , , , , , , ,
 • Jakub Słomkowski

  Czasem w ogóle nie opłaca się zakładać firmy… Często praca na umowę o dzieło + dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakładanie działalności gospodarczej. Z firmą wiążą się niestety daniny w postaci składek ZUS. Wystawianie faktur VAT bez działalności również nie jest teraz żadnym problemem, od kiedy powstały serwisy typu http://www.useme.eu

  • Jak to działa dokładnie? Ktoś jest naszym słupem czy może wystawiamy człowiekowi zwykły rachunek za wykonaną pracę?

   • Jakub Słomkowski

    Jakim znowu słupem? Schemat działania jest dość prosty i opiera się na inkubatorze gospodarczym. Z jednej strony zawiązywana jest umowa o dzieło, gdzie pracodawcą jest serwis, z drugiej rozliczenie za pomocą faktury VAT.

    • Rozumiem. Czyli de facto centrum outsourcingu z najkorzystniejszym dla siebie modelem rozliczeń, tj. zatrudnianiem ludzi na umowę o dzieło.Niezły model biznesowy, gratuluję pomysłu. 🙂