Składki ZUS 2016 jako procent od przychodów? To „prywatna opinia” wiceministra

Wiceminister pracy Marcin Zieleniecki zasugerował w wywiadzie z Rzeczpospolitą, że w 2016 roku składki ZUS będą wyliczane jako odsetek od przychodów. Oraz że każda umowa zostanie obciążona składkami na ZUS, nawet jeśli składki będą się dublować:

Minister pracy Elżbieta Rafalska zdementowała to stanowisko jako „prywatną opinię” wiceministra Zielenieckiego. Wiadomo jednak, że PiS analizuje możliwość wdrożenia takich zmian.

Pięćdziesiąt złotych - Fifty Zloty Note - Chris RubberDragon - FlickrPrzypomnijmy: w wywiadzie dla Rzeczpospolitej wiceminister Marcin Zieleniecki powiedział „Zapłata składek ZUS od wszystkich przychodów leży w interesie zarówno publicznym, jak i indywidualnym każdego ubezpieczonego. (…) Naturalną konsekwencją jest więc szukanie przez przedsiębiorców tańszych rozwiązań. Musimy reagować na przypadki unikania opłacania składek do ZUS.”

>>> Składki ZUS 2016 od przychodu? Cała prawda [Facebook]

Składki ZUS 2016 wyliczane liniowo, od przychodu?

Wiceminister zasugerował, że czas na rezygnację z ryczałtowego obliczania składek. Nowe przepisy miałyby zmusić przedsiębiorców do płacenia składek ZUS od przychodu, który byłby przychodem domniemanym, wyliczanym jakimś algorytmem.

Jakim? Wiceminister Zieleniecki wydaje się być świadomy różnicy między przychodem i dochodem. Podkreśla też, że przedsiębiorcy wrzucają w koszty działalności rozmaite obciążenia, żeby obniżyć podstawę do opodatkowania: „Zdaję sobie sprawę, że w przypadku prowadzących działalność problemem może być ustalenie wysokości rzeczywistego dochodu podlegającego oskładkowaniu. Przedsiębiorcy mogą bowiem wpływać na wysokość dochodu generowanego przez firmę, potrącając różne, zmienne koszty jej prowadzenia. Wydaje mi się jednak, że warto podjąć próbę opracowania takiego systemu.”

Minister Elżbieta Rafalska dementuje

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdementowała wypowiedź wiceministra i nazwała ją „prywatną opinią”. Jak podaje jednak Dziennik.pl, Prawo i Sprawiedliwość analizuje obecnie ten scenariusz, żeby zwiększyć dopływ gotówki do ZUS.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
Tagi: , , , , , , , , , ,
  • prawda…

    Czy wiceminister prowadził kiedykolwiek działalność gospodarczą?? Sugeruję, aby swoje prywatne zdanie zachował dla siebie, a nie dzielił się nim jako przedstawiciel władzy…. Większej głupoty nie słyszałem… Rozumiem od dochodu, ale od przychodu??? Chyba Pan Wiceminister nie bardzo czuje te realia…

    • Myślę, że prowadził ją, ale równie charytatywnie, co niektórzy politycy lub ich rodziny: trzy lata i ciągle straty :)\n

  • prawda…

    Po co w ogóle nam pieniądze?? Niech wszystkie przychody od razu trafiają na konto rządu, a oni niech nam wypłacają ile chcą, a reszta na samoloty, ośmiorniczki, wojaże zagraniczne, limuzyny… Niech zabiorą wszystko, a do lekarza i tak trzeba będzie prywatnie, bo wizyta za kilka miesięcy…Chyba trzeba zwijać manele i jechać na zmywak gdziekolwiek … Jako propozycja dla rządu na dodatkowe przychody, niech wyliczą koszty edukacji w tym kraju i opodatkują każdego uchodźcę ekonomicznego, bo niedługo nie będzie od kogo ściągać tych podatków…