VAT-R (11) aktywny druk online – czy warto być VAT-owcem i jak wypełnić formularz VAT-R

Co to jest formularz VAT-R (11)? Do czego w ogóle służy druk VAT-R? Czy „podatnik podatku VAT” oznacza to samo, co „płatnik VAT”? Czy małej firmie opłaca się być płatnkiem (podatnikiem) VAT? Oto odpowiedzi na te pytania oraz instrukcja, jak wypełnić najnowszy formularz VAT-R (11) oraz najnowszy aktywny druk VAT-R (11) [link poniżej, w treści artykułu]:

Formularz VAT-R stanowi zgłoszenie do urzędu skarbowego o rozliczaniu płatności podatku VAT, czyli, jak to określają przepisy, „byciu podatnikiem VAT”. Wszyscy płacimy podatek VAT, a VATowiec, czyli podatnik VAT, różni się tym, że dodatkowo musi się z niego rozliczać.

Czy warto być VAT-owcem

Podatnik VAT korzysta z szeregu udogodnień, ale również ma pakiet obowiązków.

Najważniejsze korzyści z bycia „vatowcem” to:

 • możliwość odliczania podatku VAT od paliwa, nawet w przypadku samochodu użytkowanego prywatnie i w działalności gospodarczej (zobacz: „Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r.„),
 • możliwość odliczania podatku VAT przy innych zakupach do firmy,
 • możliwość wystawiania faktur VAT, które są najpopularniejszym, najwygodniejszym w Polsce mechanizmem rozliczania płatności między firmami.

Najważniejsze niedogodności z powodu bycia podatnikiem VAT:

 • konieczność rozliczania płatności VAT w wybranym cyklu: miesięcznym na aktywnym druku VAT-7 (15) lub kwartalnym na aktywnym druku VAT-7K (9),
 • możliwe wieloznaczności i kontrole z urzędu skarbowego przy rozliczaniu podatku VAT,
 • konieczność śledzenia najnowszych przepisów dotyczących podatku VAT,
 • w przypadku niektórych rodzajów działalności bycie podatnikiem VAT jest obowiązkowe – o tym w kolejnym materiale.

A zatem czy warto być podatnikiem VAT? Odpowiedź jest prosta: przy prowadzeniu interesów z wieloma firmami, miesięcznych obrotach przekraczających  5 000 złotych netto oraz chęci zakupu dodatkowych produktów wspomagających działalność firmową (laptopy, telefony, samochody) – zdecydowanie warto.

A co przy prostej działalności dla jednego kontrahenta na 2-3 tysiące złotych? Tutaj bycie VAT-owcem jest już znacznie mniej opłacalne, ponieważ nakład sił i środków oraz ewentualne koszty biura rachunkowego mogą być za wysokie.

Właścicielowi tak małej firmy bardziej opłaci się machnąć ręką na oszczędności związane z VAT niż ponosić 120 zł miesięcznie opłaty za księgowość.

Najnowszy VAT-R (11) – aktywny druk

Oto edeklaracja VAT-R (11), którą można wypełnić online, bezpośrednio na komputerze. Pobierz tutaj:

>>> VAT-R (11) aktywny druk [kliknij prawym klawiszem i zapisz na Pulpicie]

Formularz VAT-R należy wypełnić oraz dostarczyć (osobiście lub pocztą) do właściwego urzędu skarbowego.

Na podstawie doświadczeń mojafirma.tv, polecamy:

 • przygotowanie i wydrukowanie kilku (2-4) wstępnie wypełnionych formularzy, w razie pomyłki podczas uzupełniania pól,
 • samodzielne dostarczenie VAT-R do urzędu skarbowego,
 • poproszenie urzędnika o przejrzenie, czy poprawnie wypełniliśmy VAT-R biorąc pod uwagę profil naszej działalności,
 • gdy okaże się, że wszystko jest już poprawnie wypełnione, gorąco polecamy skserowanie lub zrobienie zdjęć wszystkim stronom formularza VAT-R – urzędy skarbowe nie robią ksero i nie dostarczają kopii wypełnionego dokumentu.

Jak wypełnić VAT-R (11)

Wypełnienie druku zgłoszeniowego VAT-R dla początkujących przedsiębiorców wydaje się być nie lada wyzwaniem. W rzeczywistości jednak to dość łatwa do wykonania czynność.

Gdzie składa się VAT-R?

Poprawnie wypełnioną deklarację VAT-R należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli twoja firma ma kilka oddziałów, druk VAT-R składasz najczęściej w tym samym urzędzie, do którego dostarczałeś uzupełnione formularze PIT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,