ZMIANY w VAT od lipca 2015: jakie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług – VAT. Jakie wprowadza zmiany? Czy podatnicy VAT powinni zacząć się martwić? Oto spis najistotniejszych zmian, w tym nowe deklaracje VAT-7 (15), VAT-7K (9) i inne:

W skrócie

Od 1 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT. Rozszerza ona odpowiedzialność za odwrotne obciążenie na osoby kupujące elektronikę i urządzenia hazardowe oraz pozwala na odliczenie 50 procent kosztów VAT od paliwa w przypadku samochodów firmowych wykorzystywanych prywatnie. Oprócz tego wprowadzone zostały nowe wzory deklaracji VAT.

Nowe deklaracje VAT-7 (15), VAT-7K (9) i inne

Od 1 lipca 2015 roku wchodzą w życie nowe deklaracje VAT. Więcej na ten temat:

Więcej na temat zmian w formularzach VAT:

>>> Od 1 lipca 2015 r. nowe wzory deklaracji VAT

Zakup laptopów i smartfonów = rozliczenie VAT-u należnego i naliczonego

Od 1 lipca 2015 r. po raz kolejny zostaje rozszerzona pula towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Znalazły się na niej:

  • laptopy, smartfony, komórki, tablety,
  • konsole do gier wideo i gier zręcznościowych,
  • urządzenia do gier hazardowych,
  • złoto w postaci surowca lub produktu, metale szlachetne platerowane srebrem i platyną, biżuterię, arkusze żeberkowane ze stali niestopowej,
  • nieobrobiony ołów, cynk, cynę, nikiel, aluminium.

Odwrotne obciążenie obowiązuje jednak dopiero od zakupów w wysokości 20 000 zł w ramach jednolitej gospodarczo transakcji.

>>> ZOBACZ TEŻ: Czapki dla dzieci w sklepie CudakiPrzytulaki.pl

Zakup paliwa = wreszcie można odliczyć VAT

Właściciele samochodów, którzy zdecydowali się na odliczanie 50 procent kwoty podatku VAT (samochód firmowy używany prywatnie), nie mogli dotychczas odliczać kosztów VAT od paliwa. Od 1 lipca 2015 r., zgodnie z pierwotną obietnicą, możliwe jest już odliczenie 50 procent VAT od kosztów paliwa.

Odwrotne obciążenie = konieczna dokumentacja

Od 1 lipca podatnicy VAT wykorzystujący odwrotne obciążenie (patrz wyżej) będą zobowiązani do prowadzenia dokumentacji zbiorczej dotyczącej sprzedaży objętych odwrotnym obciążeniem. Dokumentacja taka musi być przekazywana do Urzędu Skarbowego po zamknięciu okresu rozliczeniowego.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,