Badacze z Uniwersytetu Stanforda zbadali język prac naukowych w odniesieniu do prawdziwości opisywanych tez. Celem było sprawdzenie, czy język wypowiedzi zmienia się w zależności od prawdziwości przekazu. Wnioski okazały się zaskakujące.
Autorzy prac, którzy fałszują wyniki, piszą inaczej: chętniej stosują żargon, rzadziej wykorzystują sformułowania w pierwszej osobie i używają skomplikowanych konstrukcji językowych.
Dotychczasowe badania pokazywały, że kłamców można poznać po skłonności do stosowania negatywnych sformułowań. W języku angielskim kłamcy rzadziej też korzystają ze zwrotów w pierwszej osobie, jak gdyby nie chcieli się identyfikować z wygłaszanymi tezami.
Jak rozpoznać kłamstwo w raporcie finansowym
Prawdziwe, rzetelne raporty finansowe są zwykle pisane prostym językiem. Raporty zafałszowane zawierają z reguły trudniejszy język, a użyte w nich sformułowania ukrywają nieprawdziwe dane.
>>> ZOBACZ TEŻ: Jakie cechy ma geniusz
To samo dotyczy przebadanych przez naukowców prac medycznych. Ich język rzadziej zawiera pozytywne emocje, by pochwały nie wywołały u kogoś chęci zgłębiania tematu. Niektóre fragmenty dokumentów są skomplikowane, a zafałszowane opracowania zawierają średnio o 1,5 procent więcej żargonu.