„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – biblia sprzedawcy i… każdego z nas. ZOBACZ WIĘCEJ:

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to książka opublikowana w 1936 roku przez Dale’a Carnegie. Bez przesady można powiedzieć, że „Jak zdobyć przyjaciół” powinno należeć do lektur obowiązkowych w działach sprzedaży i marketingu każdej firmy. Tylko sprawdź:
Data publikacji „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest podwójnie zaskakująca. Z jednej strony dziwi, że trzeba było czekać aż do XX wieku, żeby taka książka została napisana. Z drugiej intrygujące jest to, że mimo upłynięcia osiemdziesięciu lat od publikacji, tytuł w ogóle się nie zestarzał.

W skrócie

 • Tytuł: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
 • Autor: Dale Carnegie
 • Cena: 18-27 zł
 • Czy warto kupić: zdecydowanie TAK
 • Audiobook: NIE
 • Ebook: NIE
 • Sprzedaż: księgarnie
 • Jednym zdaniem: Podręcznik, lektura obowiązkowa dla sprzedawców, działów marketingu, menedżerów.

Zapotrzebowanie

O zainteresowaniu książką może świadczyć częstotliwość wyszukiwań tytułu w wyszukiwarce Google. Warto zwrócić uwagę, że frazy „jak zdobyć przyjaciół” oraz „jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” są zupełnie różne. Pierwsza psuje do ogólnej sytuacji i ogólnego wyszukiwania, druga jest tytułem książki. Tymczasem liczba wyszukiwań obu sformułowań jest niezwykle zbliżona:

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi online, chomikuj, PDF, audiobook, ebook

W lipcu 2015 roku wpisanie tytułu „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” sugerowało połączenie tytułu ze słowami kluczowymi chomikuj, ebook, audiobook. Książka ma więc nie tylko klasycznych czytelników, ale też olbrzymią rzeszę użytkowników zainteresowanych innymi formami dystrybucji tytułu.

Dobrze, ale o czym pisze Dale Carnegie?

Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to napisany bardzo lekkim językiem podręcznik… zdobywania przyjaciół. Jej autor nie zanudza, pisze ze swadą, każdy przykład ilustruje historią z życia wziętą. Jego poradnik dziś wygląda niezwykle sztampowo: teza -> wprowadzenie -> przykłady na obronę tezy -> podsumowanie.

Tymczasem to właśnie „Jak zdobyć przyjaciół” wyznaczył trendy nowoczesnego poradnictwa. Zamiast wykładów z katedry przywołujących Biblię, mamy przykłady z życia, lekkie historyjki z morałem.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – rozdziały

Książka składa się z czterech podstawowych części:

 1. Podstawowe techniki kontaktów z ludźmi.
 2. Sześć sposobów, które sprawią, że ludzie będą cię lubić.
 3. Jak przekonać innych do twojego sposobu myślenia.
 4. Bądź przywódcą: jak zmieniać ludzi nie zrażając i nie zniechęcając.

Jeśli nam się bardzo spieszy, zawsze wystarczy przeczytać pierwsze i ostatnie akapity w rozdziale, a jeśli spieszy nam się bardzo, wystarczą ostatnie dwa akapity lub sama tylko ramka z zasadami i radami w pigułce:

CHOMIKUJ Jak zdobyć przyjaciółPodręcznik sprzedawcy i marketera

Rady Carnegiego na pewno pomagają zdobyć przyjaciół, ale w firmie najważniejsze jest coś innego. Opisywane sposoby na zjednanie w sobie ludzi rzeczywiście działają. Każdy dobry sprzedawca wie, że dla klienta najważniejsze są jego problemy.

>>> ZOBACZ TEŻ: Jak znaleźć klienta. Opinie ekspertów od marketingu

„Jak zdobyć przyjaciół” podpowiada, żeby ludzi słuchać, szczerze ich chwalić, przyznawać im rację. Tylko wtedy mamy szansę na zbudowanie relacji, która stanowi podstawę efektywnej sprzedaży.

[Głosów:9    Średnia:2.8/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,