Co to jest chmura? Czy warto kupować usługi w chmurze? Oto moje przemyślenia:

Co to jest chmura? Czy warto kupić usługi w chmurze? Czym jest chmura i czy warto w nią zainwestować? Oto próba odpowiedzi na te pytania:

Co to jest „chmura”? To taki wirtualny, internetowy dysk

Chmura to marketingowa nazwa na zbiór usług, w skład których może wchodzić:

  • wirtualny serwer WWW.
  • wirtualny serwer poczty,
  • wirtualny serwer plików, czyli wirtualny dysk,
  • dzierżawiona moc obliczeniowa (chmura obliczeniowa – cloud computing),
  • abonament na oprogramowanie,
  • inne usługi internetowe zarządzane przez przeglądarkę.

Najlepszym i najbliższym skojarzeniem dla „chmury” czy „usług w chmurze” jest wirtualny dysk. Ale w rzeczywistości „chmurą” nazywane są też usługi pocztowe, synchronizacja plików przez internet i temu podobne.

Wszystkie usługi „w chmurze” dawniej nazywałyby się po prostu usługami dostępnymi przez przeglądarkę lub przez internet. Warto to podkreślić: do korzystania z usług w chmurze konieczna jest łączność internetowa.

Specjaliści IT niechętnie wykorzystują słowo „chmura” samodzielnie. Znacznie częściej używane jest słowo „cloud” lub konkretny przykład na chmurę – „chmura obliczeniowa”.

Czy warto inwestować w chmurę:

Odpowiedź na to pytanie za każdym razem wymaga osobnej kalkulacji. W wypadku firm mikro- i małych, obliczenia wskazują, że usługi w chmurze opłacane w modelu abonamentowym są raczej nieopłacalne.

Koszt usług w chmurze staje się wyższy od usług klasycznych po 17-25 miesiącach od momentu zakupienia usługi. Mówimy tutaj o tzw. TCO (total cost of ownership), czyli o wszystkich kosztach, jakie trzeba ponosić w przypadku posiadania usług w chmurze.

Oczywiście może być też tak, że dana usługa nie ma alternatywy w postaci usługi opłacanej jednorazowo.

Czy usługi w chmurze mają zalety?

Tak. Największą zaletą nowoczesnych usług w chmurze jest dostępność z wielu miejsc i platform. To znaczy: możesz mieć te same pliki na komputerze stacjonarnym, na laptopie i w smartfonie.

Oprócz tego usługi w chmurze generują łatwiejsze do przełknięcia koszty: wygodniej jest płacić 30 euro miesięcznie niż 800 euro za jednym razem. A, w przeciwieństwie do naszych przodków, znacznie mniej boimy się wchodzenia w stałe opłaty abonamentowe.

Usługi w chmurze podlegają też nieustannej ewolucji, zwykle na lepsze. To znaczy, że w ramach stałej opłaty abonamentowej możemy uzyskiwać coraz to nowe funkcje.

Czy chmura to abonament?

Tak i nie. Usługi w chmurze to po prostu usługi wirtualne, internetowe, z dostępem przez internet. Mogą być opłacane jednorazowo albo abonamentowo.

Z drugiej strony usługi chmurowe (internetowe) często kojarzone są z usługami abonamentowymi. Dzieje się tak, ponieważ bardzo szybko okazuje się, że wirtualny dysk połączony jest z abonamentem na pakiet biurowy, pakiet usług pocztowych lub inne podobne usługi. Okazuje się, że podstawowe usługi są bezpłatne, a dodatkowe trzeba opłacać w ramach comiesięcznego abonamentu.

Jakie są popularne chmury, usługi w chmurze?

  • Google Apps for Business, Aplikacje Google dla Biznesu, w tym na przykład Google Drive
  • Amazon Cloud (najpopularniejsze na świecie)
  • Microsoft Cloud (drugie pod względem popularności na świecie), w tym na przykład Microsoft OneDrive

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,