Jabra Motion (UC / UC+) – test, opinie. Recenzja zestawu słuchawkowego high-end [cz. 1/2]

Jabra Motion – tą skrótową nazwą linii będziemy się posługiwać opisując modele Jabra Motion UC i Jabra Motion UC+ – to zestawy słuchawkowy Bluetooth i NFC przeznaczone dla odbiorców biznesowych. Cena najtańszego modelu Jabra Motion to około 240 złotych netto (od 295 zł brutto), nie jest to więc zestaw dla oszczędnych. Opinie właścicieli zestawu są jednak zdecydowanie pozytywne. Oto pierwsza część recenzji zestawu przygotowana przez wydawcę witryny www.mojafirma.tv:

Zestawy słuchawkowe Jabra Motion nie są typowym produktem dla przeciętnego użytkownika. Wystarczy jeden rzut oka, by się o tym przekonać:

Koszt zakupu słuchawki wyraźnie wskazuje docelowego odbiorcę urządzenia. Zdecydowanie nie jest nim człowiek, który zadowala się najtańszymi produktami za 50-100 złotych.

Widać to również po półokrągłym futerale w modelu Jabra Motion UC+, który pełni jednocześnie funkcję stacjonarnej ładowarki.

Kiedy zastanowić się nad jego funkcją, trzeba przyklasnąć inżynierom z Jabry. Futerał w niewielkiej przestrzeni mieści absolutnie wszystkie niezbędne dodatki, w dodatkową nakładkę silikonową i kabelek do ładowania. Jest niezbyt gruby, zmieści się nawet w kieszeni, a jednocześnie jego zewnętrzna powłoka jest twarda.

Gwarantuje to, że nasz zestaw słuchawkowy za trzysta czy więcej złotych nie zostanie uszkodzony podczas służbowych podróży.

>>> ZOBACZ TEŻ: Skuter 125 cm3 – jaki wybrać na firmę?

Jabra Motion – design

Wygląd urządzenia jest nieprzypadkowy. Produkt wyraźnie został zaprojektowany z myślą o anatomii, dobrym przyleganiu do twarzy. Jednocześnie pamiętano o tym, że jego obudowa musiała zmieścić układ mikrofonów, elektronikę odpowiedzialną za poprawianie jakości głosu oraz możliwie pojemną baterię.

Jabra Motion jest zdecydowanie wygodniejsza niż urządzenia, które zaczepia się za małżowinę, ale pozostała ich część odstaje od ucha. Tak jak w przypadku nieistniejącej już linii biznesowych zestawów słuchawkowych Nokia BH-900 i BH-904:

 

Zestaw Jabry wpasowuje się w kształty ciała: chowa się za małżowiną uszną (oraz w niej) i układa się przy żuchwie. Przylega i daje poczucie komfortu podczas noszenia na prawym lub lewym uchu. Nie musimy obawiać się, że przy gwałtownym skręcie głowy słuchawka nam odpadnie i rozbije się o ziemię.

Oczywiście słuchawka jest regulowana, dlatego pozwala na dopasowanie do każdej głowy (ilustracja: Jabra)

Jabra Motion - regulacja słuchawkiJabra Motion – parowanie

Po rozpakowaniu pudełka mamy ochotę założyć zestaw i od razu z niego korzystać. Jednak z Jabrą Motion jest trochę inaczej niż z innymi urządzeniami. Dlatego opis funkcji słuchawki rozpoczniemy od instrukcji parowania jej z telefonem.

Przede wszystkim należy wyłączyć i złożyć mikrofon zestawu Jabra Motion, jeśli miga na nim niebieska ikonka Bluetooth. Następnie należy uruchomić Bluetooth w telefonie.

Bluetooth w systemie AndroidW wypadku systemu Android należy wejść do Ustawienia -> Bluetooth -> włączyć Bluetooth  i nacisnąć Szukaj (Szukanie) urządzeń. W niektórych modelach telefonów i nowszych wersjach systemu Android szukanie uruchamia się automatycznie.

W wypadku systemu Windows Phone należy kliknąć Bluetooth (obsunąć górną belke na ekranie), a szukanie rozpocznie się automatycznie.

Wracamy do zestawu: wciśnij i przytrzymaj okrągły przycisk słuchawki na części wkładanej do ucha, a jednocześnie rozłóż wysięgnik (mikrofon) w taki sposób, by zestaw uzyskał swój naturalny kształt.

Po około 3-5 sekundach puść przycisk. Ikonka Bluetooth powinna zacząć migać na niebiesko.

Smartfon powinien wykryć zestaw słuchawkowy. Wybierz go z listy, a reszta dokona się już automatycznie.

W przypadku pewnej niewielkiej liczby telefonów konieczne może być wpisanie kodu 0000 lub naciśnięcie słuchawki na obudowie telefonu w momencie parowania.

Jeżeli operacja się nie powiodła, powtórz ją z zestawem słuchawkowym założonym na ucho. Jabra Motion podpowiada, co należy robić.

UWAGA. Jeśli parowałeś wcześniej zestaw słuchawkowy z innym telefonem, laptopem, samochodem, upewnij się, że tego urządzenia nie ma w pobliżu lub że jest ono wyłączone. W przeciwnym razie sparowanie nie będzie możliwe.

Jabra Motion – zmiana języka

Po pierwszym założeniu słuchawki na ucho, przekonamy się, że zestaw mówi do nas miłym kobiecym głosem. Ale po angielsku, co nie zawsze jest komfortowe.

Na szczęście język można zmienić na polski. Aby to zrobić, należy:

  1. pobrać polski firmware dla zestawu,
  2. załadować go do słuchawki.

Warto regularnie odwiedzać stronę Jabry, ponieważ aktualizacje firmware często przynoszą ważne poprawki. Obecna polska wersja może skrócić czas ładowania słuchawki o kilka procent.

Jabra Motion – cena

Cena nowego zestawu Jabra Motion rozpoczyna się od około 240 złotych netto w przypadku nowego modelu Jabra Motion UC. W większych, znanych sklepach cena rozpoczyna się od około 245 złotych netto.

Jabra Motion na Allegro wcale nie jest dużo tańsza. Nawet zużyte, wyraźnie spracowane urządzenia kosztują zwykle około 190 złotych (brutto) lub więcej. Oznacza to spadek ceny do poziomu około 2/3 pierwotnej wartości.

Koniec części 1/2

[Głosów:22    Średnia:2.8/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,