Kiano intelect 8 3G – test, recenzja i… pasmo przygód z Aero2

Po wielu miesiącach przygód z serwisem Kiano i licznych perypetiach z tabletem uznałem, że po męsku zakończę przygodę z tabletem Kiano. Choć tablet kosztował mnie kilkaset złotych, po akcie destrukcji urządzenia poczułem ulgę:

Model Kiano intelect 8 MS 3G odradzam każdemu. Zdecydowanie odradzam jego stosowanie w dowolnej firmie. Choć w czasach PC Worlda polecaliśmy Kiano jako polskiego producenta / importera, aktualnie wystawiam firmie ocenę zdecydowanie negatywną. Na filmie znajduje się podsumowanie a poniżej historia przygód z tabletem.

Tablet Kiano kupiłem w sklepie RTV Euro AGD zdaje się w lutym w 2015 roku. Od tego czasu trafił do serwisu wielokrotnie:

1. Nie działa przednia kamera, nie działa kabelek USB

Po jakiejś automatycznej aktualizacji Windows przestała działać przednia kamera, a ekran obracał się dokładnie o 180 stopni w stosunku do tego, jak powinien się ustawiać. Usunięcie aktualizacji rozwiązało drugi problem, pierwszy pozostał. Oprócz tego zgłosiłem, że kabelek USB nigdy nie działał (co mi się przytrafiało w chińskich sprzętach, w tym w myPhonie i Prestigio) [kwiecień 2015].

Serwis stwierdził, że kabelek na pewno uszkodziłem sam szarpiąc nim. Błędu z kamerą serwis nie zauważył.

Najzabawniejsze jednak było to, co się okazało, przy próbie włączenia tabletu w sklepie:

2. Tablet przestał działać, nie ładuje się, jest uszkodzony mechanicznie

Przy rozpakowywaniu tabletu (przy sprzedawcy, w sklepie!) okazało się, że tablet ma mechanicznie uszkodzony róg. Zdziwiony był nawet sprzedawca, bo pamiętał, że gdy go wysyłaliśmy, urządzenie było, owszem, delikatnie porysowane na tylnej ściance, ale obudowa nie była połamana. Co zresztą potwierdziły zdjęcia.

I choć serwis stwierdził, że tablet jest w pełni sprawny, sprzęt nie dawał się włączyć, nie dawał się naładować… Sprzedawca sam z siebie zarekomendował natychmiastową reklamację.

To był maj 2015 r.

3. Serwis: wszystko działa, reklamacja jest bezpodstawna

W serwisie Kiano muszą pracować bardzo zapracowani ludzie. W czerwcu 2015 roku tablet wrócił. Serwis podtrzymał poprzednią opinię, że wszystko działa i uznał reklamację za bezpodstawną. Podejrzewam, że nikt go nawet nie próbował uruchomić…

Uznałem, że cierpliwie poczekam, bo przecież komuś mogło się coś pomylić.

Tym razem jednak zdecydowałem się na skargę do Biura Obsługi Klienta sieci Euro RTV AGD. Po kilku tygodniach odrobinę się zniecierpliwiłem. Wykonałem kilka telefonów do serwisu Kiano, aż wreszcie ktoś w miarę zorganizowany stwierdził, że czekają od 1,5 tygodnia na opinię RTV Euro AGD.

Gdy przespacerowałem się do pobliskiego sklepu RTV Euro AGD, okazało się, że opinia została przesłana po dobie (widziałem ją na ekranie komputera, z datami). Kierownik sklepu, któremu zaczęło się robić trochę głupio, obiecał wykonanie telefonu do serwisu.

Serwis wymienił wreszcie tylną obudowę. Musiał też coś ruszyć w tablecie, bo już po około 1,5 tygodniu tablet czekał na mnie w sklepie.

Z czerwca zrobił się lipiec 2015 roku.

4. Serwis: naprawili tablet, zmienili obudowę, okazało się, że kamera jednak jest zepsuta

Cała ta paromiesięczna akcja serwisowa przywróciła do życia mój tablet. Wtedy okazało się, że z tą kamerą rzeczywiście coś jest nie tak: bo nie działa. Również tylna dawała się uruchomić tylko na 2-3 sekundy i zamierała.

Jako że urządzenie kupiłem, żeby zastąpić główny komputer, w tym mocno do YouTube’a i Skype’a, niedziałająca przednia kamera stanowi dość niemiły feler. A tabletowa wersja Windows w edycji Kiano (1 GB pamięci RAM), jak się okazało, nie nadaje się do zbyt wielu innych zastosowań.

Moja cierpliwość była na wyczerpaniu, dlatego poprosiłem o zwrot gotówki. Uznałem, że poziom obsługi Klienta przez Kiano jest dla mnie absolutnie nieakceptowalny.

Zasłyszana opinia pracownika Euro o marce Kiano

Kiedyś Kiano się starało, naprawiali tablety szybko i sprawnie. Teraz serwis odsyła sprzęt i twierdzi, że wszystko jest OK, a Klienci są skołowani, bo urządzenia dalej nie działają poprawnie. Kiano samo strzela sobie w kolano, bo tych tabletów do serwisu idzie najwięcej z całego naszego asortymentu.

5. Serwis: rzeczywiście, kamera była zepsuta! Już naprawione!

Sklep ponownie odesłał tablet do serwisu, co oznaczało, że nie zastosowali się do mojej prośby. Jednak miesiące wakacyjne były dla mnie okresem bardzo intensywnej pracy i inwestycji w mojafirma.tv, często od 7 do 22. Odpuściłem. Uznałem, że naprawią kamerę i problem rzeczywiście zniknie.

Czyli minęły cztery miesiące (od kwietnia 2015 r.) i w końcu udało się dotrzeć do sedna.

Problem z kamerą został rozwiązany. Moja radość trwała około trzy godziny, bo po tym czasie:

6. Windows: ten klucz został zablokowany

Skonfigurowałem w tablecie dostęp do internetu. Zacząłem surfować w internecie, a w tle zaczęły się pobierać automatyczne aktualizacje.

W pewnym momencie tablet zamroził się na dobrą minutę, po czym wszystkie moje okna zostały przykryte żądaniem aktywacji:

Jako człowiek z natury spolegliwy, rozpocząłem e-mailowe konsultacje z serwisem. Zakończyły się one prośbą przesłania tabletu do serwisu.

Jest połowa sierpnia 2015 r.

7. Serwis: wszystko jest OK! Windows: klucz jest nadal zablokowany

Tutaj historia robi się nudna. Serwis zresetował tablet do ustawień fabrycznych i uznał, że problem jest rozwiązany.

Był rozwiązany. Do momentu połączenia z internetem i pobrania aktualizacji przez Windows.

Trzy godziny później Windows zaprezentował mi ten sam ekran, który widziałem parę tygodni wcześniej.

Tablet po raz drugi powędrował do serwisu.

8. Serwis: przecież wszystko jest OK!!! Windows: ten klucz został zablokowany

Koniec września to już bardzo nudna historia. Tablet po raz drugi wrócił z serwisu „Bez podjęcia czynności serwisowych”. Windows łączy się z internetem i natychmiast zaczyna domagać się aktywacji.

Od czasu pierwszej wysyłki do serwisu Kiano dziś mija chyba dokładnie pięć miesięcy. W tym czasie tablet był bezużyteczny. I nadal jest bezużyteczny.

9. Serwis: A proszę spróbować z tym kluczem

Opisałem w serwisie swoją sytuację. Dostałem najpierw sugestię, by sprawdzić aktualność daty i dokonać próby aktywacji. Gdy próba się nie powiodła, otrzymałem nowy klucz.

Po wpisaniu klucz zadziałał. Czyli po pięciu z hakiem miesiącach tablet wreszcie wrócił do normalności.

10. Tylna obudowa pękła od… podnoszenia za róg

I… był taki przez jeden dzień. Gdy go odłożyłem na półkę, a później podniosłem za róg, rozległo się głośnie „trach!” i tylna obudowa pękła na całej długości:

kianoSerwis Kiano oskarżył mnie, że szarpałem kablem USB, chociaż ten kabel nie został nawet rozpakowany z oryginalnej taśmy (!). Pękniętej od naprężeń obudowy nie mam szans obronić. Dlatego tablet, choć sprawny, trafi do śmietnika.

Żadne pieniądze nie są warte tego stresu, które firma Kiano zafundowała mi w przeciągu ostatnich pięciu miesięcy.

Ale może Wy będziecie mieć więcej szczęścia?

Poniżej znajduje się pierwotna wersja artykułu:

Tablet Kiano intelect 8 3G od dwóch miesięcy zapewnia mi doskonałą rozrywkę w coraz krótsze – ale ciągle jeszcze długie – zimowo-wiosenne wieczory. Na szczęście dziś udało mi się rozwiązać drugi i ostatni bolesny problem.

Tablet Kiano intelect 8 3G kupiłem, żeby sprawdzić, czy tak małe urządzenie może zastąpić pełnoprawny komputer z Windows.

Kiano intelect 8 3G – zalety

Sprzęt na pierwszy rzut oka ma potężne zalety:

>>> ZOBACZ: Ile kosztuje naładowanie komórki, smartfonu

 1. Kiano intelect 8 3G jest tani – kosztuje niecałe 600 zł.
 2. Kiano intelect 8 3G ma wbudowany modem HSPA oraz prosty moduł GPS.
 3. Kiano intelect 8 3G ma pełnoprawny system Windows 8.1 (nie Windows 8 RT), czyli można na nim zainstalować wszystkie aplikacje dla Windows.
 4. Kiano intelect 8 3G jest ultraprzenośny, mieści się w kieszeni kurtki lub, na upartego, większej kieszeni marynarki.

W skrócie

Kiano intelect 8 3G w normalnej konfiguracji nie działa z Aero2 i ma bardzo mało pamięci na pliki użytkownika. Na szczęście obydwa problemy udało mi się rozwiązać: w tablecie mam internet, a pamięci co nieco odzyskałem.

Innymi słowy: za niecałe 600 złotych otrzymujemy odpowiednik szybkiego netbooka z Windows i ekranem 8 cali, w naprawdę eleganckiej obudowie, z wbudowanym modemem. Po podłączeniu klawiatury i myszki robi się z niego niemalże pełnoprawny komputer:

Kiano intelect 8 3G – wady

Niestety, szybko okazało się, że sprzęt ma też pewne wady:

 1. 1 GB pamięci RAM to dość mało na prawdziwie wielozadaniową pracę.
 2. Procesor jest odczuwalnie wolniejszy niż Core 2 Duo w używanym laptopie, który kupiłem w podobnej cenie (patrz: „Jaki laptop do pracy 2014„).
 3. 16 GB wbudowanej pamięci to za mało dla Windows. W rzeczywistości 5 GB zajmuje partycja recovery z hotlinkowanymi plikami Windows (NIE WOLNO jej usuwać!), więc dla użytkownika zostaje teoretycznie 9,26 GB. Teoretycznie, bo Windows i Office zajmują łącznie ok. 8 GB, więc dla użytkownika zostaje zaledwie około 1,2 GB (!).
 4. Do Windows 8.1 nie ma Swype, więc pisanie jest niewygodne i powolne.
 5. Tablet obsługuje karty SIM Plusa, Play, T-Mobile, ale nie działa w nim darmowe Aero2.
 6. Tablet lubi płatać figle, u mnie był to błąd 0xc0000225 podczas nieudanego procesu aktualizacji systemu.
 7. Gdy uruchomiłem zbyt wiele aplikacji, rozrastał mi się plik wymiany i na dysku pozostało nagle 200 MB wolnego (!).

Kiano intelect 8 3G + Aero2 – mam rozwiązanie!

W ciągu tych dwóch miesięcy toczyłem nierówny bój z urządzeniem. Dziś wreszcie, jak sądzę, odniosłem ostatni sukces. Udało mi się bowiem rozwiązać problem z połączeniami w Aero2.

Interfejs CDC MBIM i modem Fibocom H350 w zestawie Windows 8.1 + Kiano intelect 8 3G + Aero2 to iście wybuchowa mieszanka. Ale internet wreszcie mam [trudne i bardzo pracochłonne]. Wystarczyło na twardo ustawić inicjowanie pracy na właściwej częstotliwości.

Kiano intelect 8 3G z Aero2 na pokładzie
Kiano intelect 8 3G z Aero2 na pokładzie

Oprócz tego po drodze stoczyłem kilka pomniejszych wygranych walk:

 1. Przeniosłem wszystkie pliki prywatne (dokumenty, pulpit itd.) na kartę SD, żeby odzyskać jak najwięcej miejsca [bardzo łatwe]
 2. Przeniosłem część plików aplikacji, które czytają dane liniowo, na kartę SD, żeby odzyskać jeszcze więcej miejsca [łatwe].
 3. Wskrzesiłem tablet do życia mimo braku plików Recovery i błędu 0xc0000225. [trudne]

Sprzęt umiarkowanie nadaje się do pracy, ale bardzo starego laptopa może zastąpić. Jego funkcjonalność bardzo wzrośnie, gdy powstanie klawiatura ułatwiająca szybkie pisanie (np. Swype lub Swiftkey), a w systemie pojawi się dodatkowa aplikacja do odbierania SMS-ów i połączeń.

Co raczej nie nastąpi z wiadomych powodów. 🙂

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • StMK

  Witam. \nMam wersje 8,9 3G MS PL i również walcze z Aero2. Jeśli mogę prosić o mały poradnik w tym temacie, wzglednie jakiś kontakt lub cokolwiek w tym temacie – bedę wdzięczny. Pozdr. StMK (poczta.stmk@gmail.com)

  • Dziękuję za pytanie. Niestety, nie mam czasu ani możliwości, by przywracać tablet do stanu fabrycznego i tworzyć darmowy poradnik. Prawdę mówiąc nie wiedziałem, że problem ciągle pozostał nierozwiązany przez producenta. Kiedy patrzę na swoją pracę z perspektywy czasu, widzę, że taniej wyszłoby mi kupienie jakiegoś prepaidowego startera. 🙂

   • gajovy

    podmieniałeś sterowniki czy dodałeś wpis do apndatabase?

    • Podmiana w APNDatabase w moim przypadku nie przyniosła rezultatów. Nawet po wyczyszczeniu pliku do cna, system rozpoznał właściwie sieć T-Mobile i się z nią połączył. Nie wiem, skąd wziął login i hasło. Chwileczkę, przełączę się na tablet i sprawdzę…

     • Update: nie połączył się, wymagał loginu i hasła. Jednak zostawiłem wpisy polskich sieci, wyleciało mi to z głowy. Ale samo APNdatabase to najmniej istotny element układanki, niestety. 🙁

     • gajovy

      no to może powiedz tak choć z grubsza co robiłeś bo ja próbowałem już chyba wszystkiego: próbowałem podmienić sterowniki, grzebałem w apndatabase i bez rezultatu, jakieś dodatkowe programy? modyfikacja rejestru?

     • Oczywiście. Wymusiłem na sterownikach, żeby rozpoczynały komunikację w częstotliwości Aero2, stworzyłem mały wrapper, który załatał ze dwa problemy na styku sterowników i interfejsu oraz po chamsku zaktualizowałem APNdatabase, tj. podmieniłem zakresy Plusa na Aero2, bo wiedziałem, że karty SIM Plusa do tabletu nie włożę. Pozdrawiam!

     • Rafal

      Setki użytkowników czekają na opis tego rozwiązania – będę także wdzięczny. Co prawda chodzi o inny tablet, ale zgadza się ż chodzi o ten sam system i modem. Może choćby screeny z konfiguracji / zmian itp?

     • Tę usługę wykonuję tylko komercyjnie. Jej koszt wraz z wszystkimi elementami wchodzącymi w skład wyceniam na 390 zł z gwarancją aktualizacji do końca czasu funkcjonowania Aero2 w Polsce. Pozdrawiam!

     • John Es

      aleś wymyślił. zapłacić 390 zł żeby mieć darmowy internet przez 1,5 roku. genialne

     • Zapewne można to zrobić taniej, ale osobiście raczej bym się nie podjął. Za duże ryzyko, zbyt wiele systemowych aktualizacji po drodze – w tym prawdopodobnie Windows 10. Ale oczywiście życzę powodzenia, jeśli zechce Pan zmierzyć się z tematem.

     • cattani43

      Tak jak Łukasz działa mi aero 2 tylko Wam tego nie pokarzę. Weź człowieku koło i wiesz co masz zrobić żeby ci aero w głowie zadziałało.

     • Zachęcam do nagrania prezentacji. Być może udało się to Panu zrobić znacznie taniej niż mnie. Pozdrawiam!

     • Ze względu na wysoki poziom awaryjności tabletów Kiano, wycofałem się z powyższej usługi. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia przy eksperymentach!

 • Myślę, że po kilku miesiącach życia z tabletem mogę sobie pozwolić na krótkie podsumowanie sprzętu. Nie wiem, jakie są Wasze opinie – Kiano intelect 8 3G dla mnie to urządzenie niewarte zakupu. Błędy przytłaczają. Aero2 działa dopiero po gigantycznym wysiłku. 1 GB RAM to za mało to uruchomienia kilku aplikacji. 16 GB pamięci to stanowczo za mało dla Windows 8.1. Czujnik położenia trwale zwariował po ostatniej aktualizacji i obraca mi ekran do góry nogami. Aparat nie działa. Na wyświetlaczu mam jasne plamy, jak gdyby tablet zaliczył kilka upadków – a nie zaliczył. To po prostu nie jest udane urządzenie. Odradzam.

 • Igor

  Spełnia moje oczekiwania, WARTO! , taniej sie tableta z takimi parametrami na dzien dzisiejszy nie kupi. Wykonanie bardzo dobre. Polecam

  • Potwierdzam: tablet prezentuje się bardzo dobrze. Problem pojawia się, gdy uruchomimy w tle Skype i chcemy wystartować coś jeszcze. Wtedy ten 1 GB pamięci RAM zdecydowanie przestaje wystarczać.

 • Sławek

  Witam, piszę w sprawie pomocy by ustawić Aero2 w Kiano Intelect 8 3g ms ? czytałem recenzje jak i opis co i jak. Tylko nie potrafię wyszukać jak ustawić Aero na twardo ustawić inicjowanie pracy na właściwej częstotliwości ? Proszę o pomoc obecnie mam windows 10 i nie potrafię tego opanować sygnał mam pisze sieć PLUS nawet mam wszystkie kreski. Pozdrawiam liczę na odpowiedź.

  • Dzień dobry. W wersji z oryginalnymi sterownikami tablet Kiano intelect 8 3g nie działa z Aero2. W artykule nie ma opisu konfiguracji, ponieważ uruchomienie Aero2 wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które nie jest publicznie dostępne. Przykro mi.

   • Sławek

    Jest szansa takie oprogramowanie kupić lub jakaś alternatywa. Przepraszam że tak dopytuję ale aero2 to jedyna szansa w moim wypadku by mieć internet.

    • Niestety, nie ma takiej możliwości. Produkt nie działa z siecią Aero2 w Polsce. Takie jest również stanowisko dystrybutora.

 • Arkadiusz Aro

  Witam posiadam model kiano intelect 8,9” 3g i podpowie mi ktoś czy jest możliwość wykonywania połączeń telefonicznych po włożeniu karty sim,jeśli tak proszę o podpowiedz krok po kroku bo po kilku godzinach zabawy nic nie zdziałałem?