Kiedy najlepiej wysłać mailing

Kiedy najlepiej wysyłać mailing? Kiedy mail trafia do spamu lub do kosza, bo odbiorca ma dość wiadomości – a kiedy nie? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy najlepiej wysyłać mailing

Kiedy najlepiej wysyłać mailing – B2C

Przy bezpośredniej komunikacji z klientem, czyli w kanale B2C, pora wysyłki jest w zasadzie dowolna. „W zasadzie”, ponieważ istnieją pewne sloty godzinowe, które są lepsze – i takie, które są gorsze. Dobre godziny w dniach roboczych to przedziały:

  • 5-8 – wtedy ludzie jadą do pracy, do szkół,
  • 9-10 – wtedy następuje pierwszy przegląd skrzynki i poranna kawa,
  • 12-13 – wtedy ludzie zwykle robią sobie przerwę na obiad (lunch),
  • 17-19 – wtedy ludzie wrócili już z pracy i mają chwilę oddechu na przeczytanie informacji.

Uwaga, powyższe godziny należy traktować jako godziny otrzymania e-maila przez odbiorcę. Jeśli liczba subskrybentów jest wysoka (więcej niż 2000), zalecam ustawianie wysyłki na pogrubione godziny.

Kiedy najlepiej wysłać mailing – B2B

W przypadku komunikacji B2B (firma-do-firmy) dobrze działają przedziały:

  • 5-6 – właściciele firm otrzymają pocztę tuż przed rozpoczęciem dnia pracy
  • 17-19 – mail wysłany w tych godzinach będzie czekał na odbiorcę w godzinach wieczornych, które dla właścicieli firm są godzinami podsumowań i researchu.

Jednak w komunikacji B2B ważna jest też częstotliwość oraz dni wysyłki. Każdy właściciel firmy to osoba zapracowana, która cierpi na notoryczny brak czasu. Dlatego dobrze jest wysyłać maile nie częściej niż raz w tygodniu.

Optymalne dni to:

  • wtorek-czwartek,
  • sobota (tylko poranek).

Nie zalecam wysyłki w poniedziałek – wtedy skrzynki bywają przeładowane po weekendzie. Piątek to dzień oddechu i odpoczynku, piwa z kolegami, wypadu do klubu z koleżankami. Natomiast sobotni poranek to dobry moment na nadrobienie tygodniowych zaległości i posprzątanie skrzynki.

Należy bardzo ostrożnie postępować z wysyłkami planowanymi na godziny między północą a czwartą rano. To okres spokoju i snu, jeśli ktoś zapomni wyłączyć powiadomienia o nowych wiadomościach, zbudzą go irytujące powiadomienia.

Kiedy najlepiej wysłać mailing – podsumowanie

Komunikacja w kanałach B2B i B2C funkcjonuje w podobnych godzinach i dniach. Żeby jednak była skuteczna, powinna być treściwa, chciana i rzetelna. Nie warto spamować, nie warto też zasypywać skrzynek komunikatami – bo to przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego.

Zagłosuj na tekst: 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ocena artykułu: 

Tagi: , , ,