LOAD AVERAGES – jakie wartości z wyniku działania TOP są dobre?

LOAD AVERAGES to parametr, który pokazuje obciążenie serwera, a w szczególności procesora jako składowej serwera. Oto, co oznaczają wartości load averages oraz jakie wartości load averages są dobre. Zobacz poniżej:

Jak sprawdzić obciążenie serwera – uruchom polecenie top

Aby szybko sprawdzić obciążenie serwera, zaloguj się na konto roota poleceniem:

su -

a następnie w linii poleceń roota wpisz:

# top

Polecenie top prezentuje kilka istotnych informacji – na samej górze znajduje się load averages.

Co oznacza load averages?

Load averages pokazuje obciążenie serwera (z naciskiem na procesory) w ciągu ostatnich 5 minut (pierwsza wartość), 10 minut (druga wartość) i 15 minut (trzecia wartość):

/zrzut ekranu pochodzi z systemu *nix. W różnych dystrybucjach Linuksa wygląd ekranu może się nieco różnić/

Jeśli pierwsza wartość jest większa niż ostatnia – to znaczy, że obciążenie serwera rośnie. Jeśli pierwsza wartość jest mniejsza niż ostatnia – to spada.

Jeżeli chcesz wiedzieć, co oznaczają konkretne wartości z powyższego rysunku, czytaj na samym dole.

Jakie wartości load averages są dobre?

Dobrą wartością load averages jest 0.75 na każdy działający w serwerze rdzeń. Jeśli zatem serwer wyposażony jest w jeden procesor Xeon z czterema rdzeniami, w których dodatkowo uruchomiony jest HyperThreading [funkcja aktywna domyślnie we wszystkich współczesnych serwerach], oznacza to, że dysponujemy łącznie czterema fizycznymi, czyli ośmioma wirtualnymi rdzeniami.

Dla takiego serwera rozsądny load averages oznacza 8 rdzeni * 0,75, czyli mniej więcej 6.00. Jeśli load averages często znajduje się w okolicy 6.00, to znaczy, że optymalnie wydaliśmy pieniądze na serwer. Procesory serwera mają bowiem zapas mocy w przypadku obciążenia, a jednocześnie nie nudzą się czekając na dane.

Regularne load averages poniżej 0.30 na każdy rdzeń serwera oznacza spory zapas mocy obliczeniowej lub przeszacowane wydatki na serwer. Takie wartości mogą się też zdarzać poza godzinami pracy, czyli na przykład w nocy. W naszym przykładzie load averages poniżej 0.30 na rdzeń oznaczałoby wartość 2.40.

Load averages większe niż 4.00, 8.00, 12.00, 16.00 – i tak dalej

Regularne load averages wynoszące 1.00 na każdy rdzeń (8.00 w naszym przykładzie) oznaczają konieczność

  • sprawdzenia, co powoduje takie obciążenia,
  • przeprowadzenia optymalizacji oprogramowania,
  • inwestycji w sprzęt.

Sporadycznie load averages przekraczające 1.00 na każdy rdzeń serwera są do przeżycia i wymagają pamięci, ale nie interwencji.

Load averages większe niż 16.00, 32.00, 64.00 – i tak dalej

Load averages mogą wtedy przekraczać 2.00 lub 3.00, lub nawet więcej na każdy rdzeń. Dla naszego przykładowego serwera (1x Xeon – 4 core / 8 HT) byłoby to odpowiednio więcej niż 16.00 i więcej niż 32.00.

Jeżeli jednak load averages regularnie lub przez długie okresy wynoszą 3.00 i więcej na każdy rdzeń serwera, konieczny jest szybki przegląd sprzętu i optymalizacja albo inwestycja w kolejny serwer.

Co oznacza load averages 17.79 z rysunku powyżej:

Maszyna, na której uruchomione jest polecenie top,wyposażona jest w dwa czterordzeniowe procesory Intel Xeon działające w HyperThreadingu. Load averages wynoszące 17,79 w ciągu ostatnich 5 minut oznacza, że każdy rdzeń serwera miał więcej pracy niż mógł obsłużyć. Niektóre programy czekały zatem na dane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,