Lumia 640 – opinie, test, wrażenia. Część 2: Lumia 640 DS w małej firmie

Pierwszy artykuł na temat telefonu Lumia 640 DS za nami. Przedstawiliśmy w nim poglądowo nowy smartfon Microsoftu, pokazaliśmy też różnice między Windows Phone i Androidem. W tym artykule skupię się na zastosowaniu telefonu Lumia 640 DS w codziennym życiu właściciela małej firmy. KLIKNIJ i zobacz więcej:

Lumia 640 – opinie [wszystkie części cyklu]

 • Lumia 640 test, część 1 (porównanie Androida i Windows Phone).
 • Lumia 640 test, część 2 (najdłuższa, Lumia 640 w codziennym życiu).
 • Lumia 640 test, część 3 (podsumowanie).

Lumia 640 u prezesa, czyli o wyglądzie

Lumia 640 nie jest telefonem szczególnie oszałamiającym. Kosztuje 640 złotych, wygląda na urządzenie warte 800-1000 złotych. Tworzywo sztuczne jest eleganckie, ale intensywne kolory przyciągają wzrok i oko natychmiast dostrzega, że nie jest to sprzęt z najwyżej półki.

>>> ZOBACZ: Ile kosztuje naładowanie baterii w Lumii 640

Lumia 640 obsługuje HD Voice. Jednak rzeczywista możliwość zestawienia rozmowy głosowej w HD zależy od infrastruktury operatora.
Lumia 640 obsługuje HD Voice. Jednak rzeczywista możliwość zestawienia rozmowy głosowej w HD zależy od infrastruktury operatora.

Świadczy o tym również jakość głosu. Telefon posiada mechanizm wyciszania szumów, jednak bez dodatkowych mikrofonów ma on raczej ograniczone możliwości działania.

Czy Lumia 640 obsługuje HD Voice? Tak. Taka informacja znalazła się na stronach Microsoftu: Typy połączeń: Połączenia konferencyjne, Połączenia głosowe HD, Połączenie wideo Skype.

Lumia 640 u sprzedawcy: mapy, nawigacja, Yanosik

Lumia 640 będzie niezłym narzędziem handlowca. Smartfon wyposażony jest HERE Maps (Mapy HERE) i HERE Drive+ (Nawigację HERE+) z bardzo obszerną bazą adresową.

>>> Lumia 640 w firmie. Idealny telefon dla handlowca?

Baza ta zapewne ustępuje AutoMapie, jednak już Google Maps potrafi zaskoczyć. W bazie adresowej HERE jest Wincentów 55 pod Górą Kalwarią, w bazie adresowej Google Maps wyszukanie tej lokalizacji kieruje do samego centrum Warszawy:

Wincentów 55 w Górze Kalwarii wyszukany w Google Maps (po lewej) i HERE Maps (po prawej. Google Maps pokazuje centrum Warszawy, HERE Maps lokalizuje miejsce. Identyczne wyniki uzyskamy na telefonie.
Wincentów 55 w Górze Kalwarii wyszukany w Google Maps (po lewej) i HERE Maps (po prawej. Google Maps pokazuje centrum Warszawy, HERE Maps lokalizuje miejsce. Identyczne wyniki uzyskamy na telefonie.

Istotny jest fakt, że zarówno mapy, jak i nawigacja działają offline, co znacząco ogranicza zużycie baterii. Docenią to zwłaszcza ci, którzy akurat tego dnia zapomnieli o zabraniu ze sobą przewodu do ładowania.

Jednak w przypadku nawigacji, HERE Drive+ przegrywa z usługami Google z kilku względów:

 • Algorytm wytyczania tras jest niedopracowany i potrafi jako pierwszą zaproponować trasę mimo zamknięcia na niej pewnych obiektów. Na przykład w Warszawie HERE Maps+ regularnie wyznacza trasę przez spalony Most Łazienkowski. Nawigacja Google nie popełnia tego błędu.
 • HERE Drive+ nie jest zbyt popularną nawigacją, dlatego dane o ruchu na drodze nie zawsze są precyzyjne. Nawigacja Google – jako popularniejsza – sprawdza się tutaj znacznie lepiej.
Yanosik w Lumii 640 musi działać na pierwszym ekranie, bo w przeciwnym razie może zostać zabity (uśpiony) przez system operacyjny
Yanosik w Lumii 640 musi działać na pierwszym ekranie, bo w przeciwnym razie może zostać zabity (uśpiony) przez system operacyjny

Yanosik

Kilku słów omówienia wymaga również yanosik. Wielką zaletą Windows Phone jest skuteczne zabijanie (usypianie) procesów znajdujących się w tle. Jednak w przypadku yanosika nie jest to zbyt wygodne.
Nawigacja HERE Drive+ potrafi działać na pierwszym ekranie oraz w tle. Yanosik nie działa w tle. Dlatego jeżeli chcemy ostrzeżeń o fotoradarach (yanosik) i dobrej nawigacji (HERE Drive+), musimy najpierw uruchomić mapy, wyznaczyć trasę, a dopiero później wystartować Yanosika – i pozostawić tego ostatniego na pełnym ekranie.

Automatyczne czytanie SMS-ów

Autora niniejszej recenzji w Lumii 640 wyjątkowo pozytywnie zaskoczyła funkcja czytania SMS-ów podczas jazdy.

Nie trzeba niczego aktywować. Przychodząca wiadomość wywoła pytanie, czy zechcemy jej odsłuchać. Po odsłuchaniu możemy zakończyć lub oddzwonić do nadawcy.

W skrócie

Lumia 640 świetnie sprawdzi się w małej firmie, której właściciel chce mieć dwie karty SIM, a nie chce nosić dwóch telefonów. Długi czas pracy na baterii będzie zaletą podczas podróży, ale niedobór aplikacji może stanowić ograniczenie podczas wzrostu firmy.

UWAGA na Office 365, które znajduje się w telefonie. Nie można wykorzystywać go w celach komercyjnych.

Oczywiście wiele smartfonów ma taką lub podobną funkcję. W Lumii 640 pozytywne jest to, że nawet w Polsce, gdzie Cortana jest zablokowana, funkcja działa automatycznie.

Lumia 640 u dyrektora handlowego: CRM

Powiedzmy to sobie otwarcie: wybór Lumii 640 na telefon służbowy mocno skrępuje ręce dyrektorowi handlowemu. Na Androida i iOS dostępna jest szeroka gama aplikacji skojarzonych z popularnymi CRM-ami: Zoho CRM, Contactually, Salesforce, Dynamics.

W Windows Phone dostajemy dopracowaną (acz momentami dość powolną) wersję Dynamicsa CX Microsoftu i aplikacje firm trzecich do Salesforce. O szerszym wyborze możemy tylko pomarzyć. Dla mniejszych firm szczególnie bolesny może być brak aplikacji skojarzonych z Zoho CRM.

Lumia 640 u asystentki: bateria

Lumia 640 (2500 mAh) na baterii działa odczuwalnie dłużej niż smartfony z Androidem. Przy ładowaniu w nocy i intensywnym używaniu (synchronizacja wielu kont, nawigacja, transfer danych, rozmowy telefoniczne i Skype przez zestaw słuchawkowy Bluetooth, muzyka), androidowe Note 3 (3200 mAh) i Motorola Moto G 2014 (2070 mAh) potrafią poprosić o ładowarkę około godziny 17-18.

Lumia 640 bez problemu dotrwa do wieczora i nie będzie upominać się o doładowanie. Co więcej: jeśli jest to piątek, czyli telefon pójdzie w lekką odstawkę, Lumia 640 bez większego trudu dotrwa na baterii do wieczora następnego dnia. A to już potężne osiągnięcie.

Lumia 640 u dyrektora marketingu: Office

Dwa słowa: NIE WOLNO. Office 365, który został zainstalowany w Lumii 640, to wersja Personal. Office 365 Personal nie może być wykorzystywany do pracy, w celach komercyjnych ani nawet podczas działalności non-profit:

Z usługi/oprogramowania nie wolno korzystać w ramach działalności komercyjnej, niekomercyjnej lub generującej przychody. (link)

Czyli Lumia 640 nie może posłużyć do poprawienia służbowej prezentacji, nie mogła posłużyć do napisania tego artykułu ani do sporządzenia zestawienia firmowych wydatków w Excelu.

Aby wykorzystywać pakiet Office na Lumii 640 w celach służbowych, konieczne jest posiadanie właściwej licencji.

Programy do księgowości w Lumii 640 / Windows Phone. Wybór jest, delikatnie mówiąc, niezbyt duży.
Programy do księgowości w Lumii 640 / Windows Phone. Wybór jest, delikatnie mówiąc, niezbyt duży.

Lumia 640 u księgowej: rozliczenia

Wiemy już, że Office 365 znajdujący się w Lumii nie może być wykorzystywany nawet do najmniejszych zestawień finansowych. Szybki przegląd Sklepu nie nastroi nas optymistycznie. Nie ma najpopularniejszej w Polsce aplikacji InFaktu, nie ma SuperKsięgowej. Jest tylko program do faktur iFirmy.pl plus inne, nieznane aplikacje.

To bardzo źle, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności, gdy właściciel sam zajmuje się księgowością.

Lumia 640 u córki właściciela: zabawa

Po ciężkim dniu pracy przychodzi czas na odpoczynek. Czym zająć wtedy dzieci, które wdrapują się właścicielowi na kolana? Można dać im telefon i uruchomić YouTube albo FreshPainta. Obie aplikacje w Lumii 640 są dostępne, ale ich funkcjonowanie jest dość ograniczone.

YouTube to w rzeczywistości ikonka, która uruchamia Internet Explorera. W porównaniu do aplikacji na Androida, wersja w Windows Phone nie zawsze umożliwia przesuwanie listy z sugerowanymi filmami. Potrzeba też więcej kliknięć, by osiągnąć identyczny efekt.

Aplikacja do malowania FreshPaint świetnie sprawdza się na tablecie z Windows, jednak na Windows Phone paleta z narzędziami zasłania praktycznie całą kartkę. Dziecku ciężko będzie wytłumaczyć, że może rysować na obszarze o wielkości dwu znaczków pocztowych.

Fresh Paint na Lumii 640 nie pozwoli się dziecku rozpędzić ze względu na zbyt małą dostępną powierzchnię do malowania przy włączonych narzędziach
Fresh Paint na Lumii 640 nie pozwoli się dziecku rozpędzić ze względu na zbyt małą dostępną powierzchnię do malowania przy włączonych narzędziach

Lumia 640 w firmie – WADY i ZALETY

Czy Lumia 640 DS / LTE nadaje się do zastosowania w małej firmie? Zdecydowanie tak. Przemawiają za tym następujące ZALETY:

 • dwusimowość (tylko dla wersji dual SIM), która pozwala w jednym telefonie mieć połączenia prywatne i służbowe,
 • mobilny Outlook jako klient poczty, UWAGA, niebędący częścią pakietu Office,
 • doskonałe trzymanie zasięgu,
 • darmowa, rozbudowana nawigacja offline HERE Drive+ z bogatą bazą adresową plus tryb odczytywania SMS-ów z możliwością interakcji,
 • świetny czas pracy na baterii, lepszy niż odpowiadające telefony z Androidem,
 • doskonały stosunek możliwości do ceny.

Jednak Lumia 640 ma też WADY, które przy zastosowaniach czysto biznesowych mogą stanowić poważne utrudnienie:

 • licencja Office nieprzystosowana do zastosowań komercyjnych,
 • brak aplikacji wspierających biznes, np. klientów CRM, programów do fakturowania,
 • ograniczona liczba i funkcjonalność aplikacji, które mogą zapewnić dziecku zajęcie podczas podróży lub odpoczynku.

[Głosów:7    Średnia:3.4/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,