Prestashop 1.7 – czy warto przechodzić?

Moja Żona prowadzi niewielki sklep z zabawkami i rękodziełem – www.cudakiprzytulaki.pl. W 2015 roku wykorzystywaliśmy tam Prestashop 1.6.x i mieliśmy o nim bardzo dobrą opinię. Kiedy pod koniec 2016 roku zainstalowaliśmy Prestashop 1.7 i zaimportowaliśmy nasze dane, zderzyliśmy się z murem.

Prestashop 1.7 kontra Prestashop 1.6.x – co się zmieniło

W Prestashop 1.7 największe zmiany zaszły w silniku sklepu. Stary został zastąpiony przez środowisko Symfony 2.8. Z punktu widzenia użytkownika pozwoliło to na posprzątanie i ujednolicenie mechanizmu zarządzania modułami oraz – w naszym odczuciu – umożliwiło szybsze działanie sklepu.

Prestashop 1.7.0 – czy warto przechodzić?

Dziś, na początku 2017 roku, nie warto. Prestashop 1.7.0 zerwał kompatybilność ze skórkami (motywami graficznymi, themes) do linii 1.6.x, a nowe motywy są nieliczne i regularnie nie działają poprawnie. W efekcie na przykład… nie można dokonać zakupu produktu albo nie można za niego zapłacić.

Zerwana jednak została kompatybilność ze starymi modułami oraz motywami. Stare moduły powinny działać, ale mogą generować błędy. Szczególnie, gdy są powiązane z interfejsem, stroną produktu lub działają jako element na stronie „Moduły”.

Motywy graficzne (skórki) z Prestashop 1.6.x w Prestashop 1.7?

Stare motywy graficzne nie będą działać i jest to oficjalne stanowisko programistów, którzy rozwijają Prestashop. Motywy graficzne (themes) do nowej wersji Prestashop 1.7 muszą zostać zaprojektowane od zera, ponieważ zmienił się sposób ich działania.

Ich zaprojektowanie rzekomo ma być łatwiejsze i szybsze. Sęk w tym, że nowe środowisko oznacza większą liczbę błędów, które mogą bezpośrednio wpłynąć na sprzedaż w sklepie online.

Nowa skórka w Prestashop 1.7 – błędy

W Prestashop 1.7 pojawiła się zaprojektowana od zera skórka: Starter Theme. Kto jednak chciałby wykorzystać ją do prowadzenia sklepu, powinien się zastanowić. Podstawowa skórka w Prestashop 1.6.x działała poprawnie, natomiast ta w 1.7… nie działa.

Tak, to nie pomyłka. Skórka posiada wszystkie podstawowe funkcje, teoretycznie powinna działać poprawnie. Regularnie jednak przestaje działać: zaczyna wyświetlać elementy nieistotne (na przykład opis „Produkt niedostępny” w całym sklepie) lub uniemożliwia… zakup produktu.

Do kiedy będzie utrzymywane środowisko Prestashop 1.6.x?

Łaty bezpieczeństwa do Prestashop 1.6.x mają być publikowane do października 2018 roku. Można zatem założyć, że przez ten czas Prestashop 1.6.x będzie lepszym rozwiązaniem – a Prestashop 1.7 dojrzeje.

Prestashop 1.7 – czy warto przechodzić z wersji 1.6.x?

Odpowiedź jest krótka: nie.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
Tagi: , , , , , , , ,