Chcesz pracować więcej, ale brakuje ci doby? Skróć sen o godzinę

Chcesz pracować więcej, ale widzisz, że doba nie jest z gumy? Zastanawiasz się, czy można bezpiecznie skrócić sen i poświęcić zyskany czas na pracę? Jak twierdzi Jerome Siegel z University of California, konieczność snu przez 8 godzin to tylko przesąd.

Bez szkody dla zdrowia można skrócić czas snu. O ile?

Jak spać mniej - girl sleeping - Seniju - FlickrJerome Siegel zbadał, ile snu potrzebują prymitywne plemiona mieszkające w Namibii, Tanzanii i Boliwii. Sprawdzono członków plemion Hadza i San, które zajmują się łowiectwem i zbieractwem oraz plemię Tsimane, które prowadzi farmersko-łowiecki tryb życia.

Plemiona San i Tsimane w ogóle nie miały słowa na określenie bezsenności. Ta przypadłość była im całkowicie obca.

Okazało się, że członkowie wszystkich plemion na sen, usypianie i wybudzanie potrzebowali od 6,9 do 8,5 godziny.

Sam sen we wszystkich plemionach trwał między 5,7 a 7,1 godziny, a jego długość, paradoksalnie, zależała przede wszystkim od czasu aktywności w ciągu dnia.

Nikt nie chodził spać z kurami

Przedstawiciele ludów pierwotnych usypiali średnio 3,3 godziny po zachodzie słońca, a budzili się przed jego wschodem. Co ciekawe, czas pobudki zbiegał się z najniższą temperaturą otoczenia w ciągu doby.

>>> ZOBACZ TEŻ: Legalne dopalacze

Zauważono sporą różnicę w liczbie drzemek w ciągu dnia między porami roku. Latem członkowie społeczności spali w ciągu dnia co 4-5 dobę (niecałe 22 procent). Zimą drzemka przytrafiała się zaledwie co dwa tygodnie (mniej niż 7 procent dni).

Możesz bezpiecznie skrócić sen

Właściciele firm i startupów czują, że chcieliby pracować więcej, ale mają wrażenie, że zaszkodzi to ich zdrowiu. Jednak badania Siegela sugerują, iż skrócenie snu o 1-1,5 godziny nie powinno mieć żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Jeśli bowiem przedstawiciele pierwotnych plemion mogą spać średnio między 5,7 a 7,1 godziny, również człowiek współczesny powinien doskonale funkcjonować w wypadku snu krótszego niż 8 godzin.

Warto poczytać: Natural Sleep and Its Seasonal Variations in Three Pre-industrial Societes

[Głosów:1    Średnia:3/5]

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,