Co drugi startupowiec ma problemy psychiczne: depresję, ADHD, zaburzenia lękowe

Startup to wspaniały początek kariery? Niezupełnie. Wygląda na to, że niemal co drugi właściciel startupu ma problemy psychiczne. Najczęściej spotykana jest depresja, która wśród przedsiębiorców występuje ponad cztery razy częściej niż w społeczeństwie.

Te zatrważające dane zostały zacytowane we wspominkowym artykule Business Insidera o startupowcu Austenie Heinzu, który popełnił samobójstwo. Heinz założył Cambrian Genomics, a samobójstwo popełnił 24 maja 2015 roku, w wieku 31 lat.

Potencjalny samobójca: startupowiec, po trzydziestce, mężczyzna?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Dr. Michaela Freemana, profesora na Uniwersytecie Kalifornijski w San Francisco (kolebce startupów), startupowcy narażeni są na wiele niebezpieczeństw.

>>> ZOBACZ: Legalne dopalacze, które szybko usuwają zmęczenie i nie szkodzą

49 procent z nowoczesnych przedsiębiorców miało jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym. Na pierwszym miejscu znalazła się depresja, która pojawiła się o 30 procent (!) uczestniczących w badaniu. Drugie było ADHD (29 proc.), na trzecim miejscu uplasowały się zaburzenia lękowe (27 proc.).

Dla porównania w amerykańskiej populacji problemy z depresją ma zaledwie 7 procent badanych.

Jeszcze bardziej zatrważająco przebiegło badanie wśród rodzin startupowców: aż w 72 procent wypadków zadeklarowano problemy ze zdrowiem psychicznym u siebie lub w najbliższym otoczeniu.

8-9 na 10 startupów pada

Życie nowoczesnego startupowca tylko w slajdach firm z braży IT – które są bezpośrednimi beneficjantami gorączki – wygląda jak usłane różami. W rzeczywistości statystyki są brutalne: około 90 procent startupów pada zanim osiągnie sukces.

Właściciel nowego biznesu któregoś dnia uświadamia sobie z przerażeniem, że zmarnował pieniądze swoje, swojej rodziny, inwestorów, biznes nie wystartował, a on znalazł się finansowym dole, z którego nie wiadomo, jak wyjść.

Powrót na etat może potrwać. No i co powiedzą koledzy?

Startup i depresja – jak żyć z tą parą

W mediach królują obrazki, które niszczą przedsiębiorców psychicznie: startupowiec zagryza zęby, pracuje przez 20 godzin na dobę, nie żali się, prze do celu bez oglądania się na przeszkody. I tak do skutku.

Sukces ma się czaić już za kolejnym zakrętem, chwila odpoczynku dziś może go przecież odsunąć, bo konkurencja nie śpi.

Efekt? Wypalenie, kompletne zużycie psychiczne.

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto poradzić się mentora lub starszego przedsiębiorcy, poprosić go o ocenę sytuacji. Oczywiście możecie też napisać do nas.

Gdy zaburzenia stają się dominujące, rady lekarzy są jednoznaczne: nie zamykać się w sobie, rozmawiać z rodziną, rozmawiać z podobnymi ludźmi, a jeśli to nie pomaga, szukać pomocy u specjalisty.

Warto wiedzieć, że wizyta u psychologa bądź psychiatry jest refundowana z NFZ i nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli ktoś nie chce mieć w aktach informacji o problemach ze zdrowiem psychicznym, po rozmowie z lekarzem nie musi decydować się na leczenie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,