Legalne dopalacze – produkty, które szybko usuną zmęczenie

Piloci samolotów stosują pewne substancje chemiczne, które pozwalają im dłużej funkcjonować lub bardzo szybko usnąć. Wiele z nich nie zostało dopuszczonych do handlu w pewnych krajach albo dostępne są tylko na receptę. Istnieją jednak pewne substancje, które można legalnie zakupić, a które pozwalają na dłuższą i wydajną pracę.

Są to m.in. kofeina, piracetam oraz pseudoefedryna. Ich działanie jest różne, ale żaden ze środków stosowany w rozsądnych ilościach nie powinien przynieść szkody.

Napój z guarany (Guarana - Gustavo Facci - Flickr)

W skrócie

W przypadku odczucia dużego zmęczenia, kofeina zadziała pod warunkiem, że nie jest używana regularnie. Delikatny zastrzyk energii doda glukoza + nootropil, a całkowicie odsunie zmęczenie Ibuprom Zatoki lub Tabcin.

Kofeina, teina, guarana

Jedna i ta sama substancja chemiczna pod różnymi nazwami i pochodząca z różnych źródeł. Kofeina znajduje się w kawie, koli, pepsi, teina w herbacie, guarana to ekstrakt z guarany zawierający kofeinę. Kofeina podnosi sprawność umysłową, ale jej działanie jest zależne od organizmu.

Kofeina może działać z opóźnieniem, może powodować poddenerwowanie, czyli uniemożliwiać koncentrację. Przy częstym spożywaniu kofeiny, na przykład w napojach energetycznych, jej oddziaływanie staje się wyraźnie słabsze.

Są też osoby, u których kofeina wzmaga senność zamiast ją odsuwać.

Glukoza + nootropil (piracetam)

Glukoza jest niedocenianym związkiem chemicznym. Spożyta niemal natychmiast trafia do krwi i odżywia organizm, w tym również komórki nerwowe. Niestety, w nadmiarze powoduje senność, z którą ciężko walczyć. Przy przedawkowaniu glukozy pomaga chwila ruchu przy otwartym oknie.

>>> ZOBACZ TEŻ: Chcesz pracować więcej, ale brakuje ci doby? Skróć sen o godzinę

Dobrym zastępnikiem do glukozy jest środek znany jako nootropil lub piracetam. W Czechach i na Słowacji dostępny jest bez recepty, w Polsce, niestety, wydawany jest z przepisu lekarza.

Nootropil działa delikatnie, powoduje odsunięcie zmęczenia, daje nową energię, szczególnie do pracy umysłowej. Działa lepiej niż kawa, ponieważ nie powoduje drżenia rąk ani rozchwiania koncentracji. Ciężko go też przedawkować. Nie jest narkotykiem, a tylko wspomaga komórki nerwowe w przyswajaniu tlenu i glukozy.

Pseudoefedryna (Ibuprom Zatoki, Tabcin)

Pseudoefedryna to klasyczny środek dopingujący. Powoduje natychmiastowe usunięcie efektów zmęczenia, wspomaga zarówno pracę umysłową, jak i fizyczną. Co najważniejsze, pseudoefedryna dostępna jest w wielu lekach bez recepty, np. Ibuprom Zatoki lub Tabcin.

Gdy pseudoefedryna przestaje działać, możliwy jest nagły przypływ przemożnego zmęczenia i senność. W przypadku jazdy samochodem dobrze jest w takiej sytuacji zatrzymać się na poboczu, żeby uciąć sobie krótką drzemkę.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]
Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,